Miguel Kertsman – rezidenční skladatel

Skladatel a hudebník Miguel Kertsman nám přináší hudbu zakořeněnou v evropských tradicích vážné hudby a brazilském folkloru – neuvěřitelnou cestu časem a brazilskou hudební historií… Je to hudba nepopsatelná, která vzdoruje jakékoliv kategorizaci“ (Rolling Stone)

Po vzdělání, které Miguel Kertsman získal v Brazílii a Spojených státech, začal studovat hudbu, produkci a zvukové inženýrství na škole Berklee College of Music v Bostonu, kterou absolvoval v rekordním čase a s vyznamenáním v roce 1986. Při studiu na Berklee mu bylo uděleno stipendium a obdržel cenu Oscar Peterson Jazz Masters Incentive Award. V rámci dalšího studia se věnoval dirigování orchestru na Boston Conservatory pod vedením Attilia Pota a studiu skladby u Stanleyho Wolfa na Juilliard School v New Yorku. Kertsman je plodným autorem a svými skladbami i kritiky ceněnými produkcemi, které přesahují hranice běžných hudebních žánrů, uchvacuje mezinárodní publikum. Hudbu vnímá jako univerzální jazyk a jeho záběr je všestranný: skládá symfonickou, komorní a vokální hudbu pro koncertní pódia i divadla, jazz, hudbu pro film a média a využívá ostatní platformy pro populární a elektronickou hudbu. Díla, která vytvořil pro koncertní pódia, se hrála na premiérových místech v New Yorku, Londýně, Riu de Janeiru, Vídni, Sao Paulu, Linci, Chicagu, aj. a nahráli je takoví umělci, jako například Angelika Kirchschlager, John Williams, Dennis Russell Davies, The Ahn Trio, Bruckner Orchestra Linz, St. Paul’s Chamber Orchestra a další.

Nahrávky hudby Miguela Kertsmana celosvětově vychází na CD nosičích takových vydavatelství jako je Sony Classical a RCA. Notové materiály jeho skladeb jsou vydávány u nakladatelství Universal Edition a mnoha dalších. Kertsman rovněž produkoval a jako zvukový inženýr stál za zrodem mnoha nahrávek napříč hudebním spektrem. Mezi jeho projekty patří: Sony Classical’s Bruno Walter Edition, Bernstein Royal Edition, nahrávky Jeana Pierra-Rampala, Johna Williamse, Angeliky Kirschlager, Wolfganga Schulze, Dennise Russella Daviese, jazzového kytaristy Badi Assada aj. Kertsman také spolupracoval s hvězdnými dýdžeji, např. s Davidem Moralesem nebo Frankie Knucklesem. Kertsman působil na výkonných a technických pozicích předních nahrávacích společností a pracoval jako konzultant zvukového inženýrství pro oblast A&R (Artist and Repertoire), hudebních technologií a akustických projektů s klienty jako např. Sony, Kirkegaard Acoustics (projekty v Royal Festival Hall v Londýně; Carnegie Hall v New Yorku; nebo Bavorské státní opeře v Mnichově), Chesky Records, RCA Victor Group a další.

Miguel Kertsman rovněž pořádá semináře na světových univerzitách, např. na Northwestern University v USA, Univerzitě hudby a dramatického umění ve Vídni, pro organizaci IES Abroad a mnoho dalších. Vytvořil většinu sylabu pro nový postgraduální program (MA) v oboru hudebního managementu „Hudba pro film a media“ na Dunajské univerzitě v rakouské Kremži (Donau-Universität Krems), který také řídí. Jako konzultant spolupracoval s řadou amerických hudebních vzdělávacích institucí, např. s Berklee College of Music v Bostonu, Yale University School of Music v New Havenu, The Academy v Carnegie Hall v NY a mnoho dalších. Mezi získaná ocenění patří: Cannes Classical Award, Golden Note Award, Grammy Award Nomination a další.

Partneři
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury
# # # # # # # # # # # # # # # # # # #